Marka Tescil Konya , 0 332 323 32 00 , Marka Tescil Konya, Marka Tescili Konya, Konya Marka Tescili, Marka Patent Konya, Patent Tescil Konya, Marka Tescil

Konya Patent Tescili

Patent Tescil Nasıl Alınır?
21 Mart 2013
Konya Marka Tescili
21 Mart 2013

Konya Patent Tescili

Patent, buluş sahibinin geliştirdiği buluşunu ilgili kanun kapsamında belirli süre içinde tekel, kullanım haklarının kazanılmasıdır. Bu haklarda patent tescil belgesi ile gösterilmektedir. Sınai mülkiyet hakları kapsamında önemli yeri olan patent hakkı, genellikle teknoloji geliştirme aracı olması mahiyetinde gelişme gösteren ülkeler açısından daha çok önemlidir. Konya patent firması olarak Marka tescil Konya ofisimiz sizlere buluşların korunması açısından kaliteli hizmet vermektedir.

Konya Marka Patent Vekili firmamız danışmanlığında Patent tescili ile, endüstri dalında üreten buluşun sahibine Konya patent ofisimiz danışmanlığında resmi kurum nezdinde verilen aynı zamanda buluşu belirli süre içinde şahsının izni gözetilmeden başka kişiler tarafından kullanımını engelleme yetkinliği kazanılmaktadır.

Buluşlar patent alma ile korunabilmesi yalnızca patent sahibine yarar sağlayacak bir olgu olmasından ziyade patent sistemi, ulusal boyutla hatta ülkeler arası alanda büyük işlevleri bulunmaktadır. Buluşların patent alarak korunması, buluşçuya ödül verilmesinin yanında, zihin ürünlerinin halk tarafından tanınabilmesini vesile olacak toplumsal aynı zamanda kültürel gelişmeye destek vermektedir.

Patent için Gerekli Şartlar;

  • Yeni Olması
  • Yöntemin bilinen halinde olmaması
  • Sanayi Dalında Kullanılabilmesi

Buluşta yenilik, müracaat yapılmadan evvel başka bireyler nezdinde hiç bir yolla açıklanmamış olması mutlak yeniliği belirtir. Tekniğin bilinen halde olmaması kriteri de “konuda uzman şahıslar tarafından kolayca aklı edilerek üretilemeyecek olması anlamındadır. Sanayi dalında kullanılabilirlik, buluşun tamamen kuramsal olmasından ziyade pratiğe kullanılabilir nitelik taşıması anlamına gelir. Bu 3 kriteri barındıran buluşlar patent tescil ile koruma altına alınır.

Bir önceki yazımız olan Patent Tescil başlıklı makalemizde Konya Marka Tescil, Konya patent firması ve Patent Tescil hakkında bilgiler verilmektedir.