Marka Tescil Konya , 0 332 323 32 00 , Marka Tescil Konya, Marka Tescili Konya, Konya Marka Tescili, Marka Patent Konya, Patent Tescil Konya, Marka Tescil

Marka Tescil Hakkı Süresi Nedir

Marka Tescil Hakkı Süresi Nedir?

Marka tescil hakkı süresi nedir? kapsamında, markalar müracaat tarihinden başlaması kaydı ile 10 sene adına tescile tabi olurlar. Bu durumda marka tescil işleminden hedeflene koruma hakkı da müracaat tarihinde başlamaktadır. Bu süre açısından daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Sistem Patent Konya marka tescil ofisimizin yetkililer ile iletişime geçebilirsiniz.

Marka tescil hakkı süresi 10 seneliktir. Tescil süresi tamamlanmadan 6 ay önceden talep gelmesi halinde yenileme yapılarak sınırsız olarak koruma devam ederler.

Koruma süresi tamamlanan markanın yenileme işleminin yapılmaması durumunda marka hükümsüz kalır ve halka mal edilir.

Bu durumların dışında tescilli markanın, tescil işlemi yapıldığı tarihinden başlayarak beş sene içinde haklı gerekçe olmaksızın kullanıma konmaması veya kullanıma 5 sene kesintisiz ara verilmesi durumunda da marka hakkına ilişkin iptal hükmü gelebilir.

Marka tescil müracaat tarihinde ilk öce hak sahibi olunabilmektedir. Yetkili devlet Kurumu ön araştırmasına müteakip marka başvurusunun yayına konmasına hüküm verilmesi ardından markalar bülteninde yayına konması ile beraber yasal haklarda elde edilmektedir.

Marka başvurusu tarihi sonrasında 2 ay içerisinde yetkili devlet kanadı ön incelemede bulunarak re’sen RET ya da yayın hükmü verebilmektedir. Yayın hükmü verilen markalar diğer markalar bülteninde 2 ay boyunca yayına çıkarılarak toplumsal denetime tabi tutulur ve itirazların gelmesi beklenir

Bu süre zarfında herhangi bir itiraza konu olmayan ya da itirazların neticelenmesinin ardından marka tescil başvurusu kesinlik kazanır. Marka tescil işleminin kesinlik kazanması ile 2 ay içerisinde marka tescil belge hazırlama bedeli ve ödenmesi beyan edilir. Be ödenene bedel ile birlikte tescil belgesi hazırlanır ve marka sahibine iletilir.

Marka Tescil Başvurusu ve Marka Tescil işlemleri için;

Sistem Patent Konya 0 332 323 32 00 irtibat numarasından bilgi alabilirsiniz.