Marka Tescil Konya , 0 332 323 32 00 , Marka Tescil Konya, Marka Tescili Konya, Konya Marka Tescili, Marka Patent Konya, Patent Tescil Konya, Marka Tescil

Marka Tescil Nasıl Yapılır

Marka Tescil Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Nasıl Yapılır? yani marka tescil süreci, şu biçimde yapılmaktadır; Marka başvurusu Sistem Patent marka tescil Konya ofisimiz danışmanlığında yetkili merciler nezdinde dosyalanması ardından, marka müracaatı ilk önce şekli bakımından analize tabi tutulur. Şekli bakımından gereklilikleri tedarik eden başvurular kabul edilmesinin ardından müracaat sahibi veya vekiline şekli uygunluk belgesi beyan edilir. 1 hafta içinde uygunluk belgesi tarafımıza beyan edilecektir.

Marka tescil nasıl yapılır? konusunda ilk önce marka şekli bakımdan uygun olan marka başvuruları açısından, sonrasında yetkili kuruluş içerik analizine geçecektir. Marka içerik açısından incelenirken, markanın tescil ilkelerini taşıyıp taşımadığı, daha önceden tescilli ya da müracaat aşamasında olan diğer markalara nazaran ayırt edici nitelik taşıyıp taşımadığı değerlendirmektedir. Bu değerlendirmeden sonra tescile uygun olan markalar markalar bülteninde yayına çıkarılır. Marka başvurusu açısından yayını ortalama müracaat tarihinden itibaren 6. aya denk gelir.

Marka tescil süreci kapsamında yayına konan marka başvuruları açısından 2 aylık itiraz süresi verilir. Bu 2 ayın ardından eğer yayına çıkarılan marka başvurusuna itiraz yapılmaması durumunda, marka açısından tescil hükmü verilmektedir. Tescil bedelinin zamanında yatırılması kaydı ile marka tescil belgesi hazırlanır ve marka müracaat sahibine iletilmesi için Sistem Patent Konya marka tescil ofisimize gönderilir. Bir marka müracaatında itiraz gelmemesi durumunda marka tescil belgesinin müracaat sahibine ulaşması, yaklaşık 11 ay kadar bulmaktadır.

Yayına çıkarılan marka müracaatlarına itirazın gelmesi akabinde, Yetkili merciler itirazları analiz ederek bir hükme varır. Yetkili mercinin vereceği hükme başvuru sahibinin ya da itiraz sahibinin bir tane daha itirazda bulunma hakkı daha tanınmıştır. Bu itiraza ilişkin verilen hükmü, nihai hükmü özelliği taşımaktadır.

Patent tescil ise, buluşların korunması açısından kayıt altına alınması işlemidir. Bu kapsamda buluşlar 20 yıllık korunmaya alınırlar.

Markayı almanın diğer bir yolu  ise;

Firma Ya da şahıs isimleri adına ait ürün veya hizmetler üzerindeki haklar ancak marka tescili yoluyla koruma altına alınabilir. Bu markayı almanın diğer bir yolu  ise Marka isim Tescili lisans kullanma veya marka tescili devri ile de olabilir.

Marka Tescili için Gerekenler;

Aşağıdaki marka tescil başvurusu, marka tescil sahibi tarafından doldurulmalıdır.

  • Marka Tescil ücreti dekontu; marka tescil ücreti markanın tabi olduğu sınıflara göre değişiklik göstermektedir.
  • Marka tesciline konu marka, logo ya da işaret.
  • Vekaletname

 Marka Tescil Başvurusu ve marka tescil işlemleri için;

Sistem Patent Konya 0 332 323 32 00 irtibat numarasından bilgi alabilirsiniz.