Marka Tescil Konya , 0 332 323 32 00 , Marka Tescil Konya, Marka Tescili Konya, Konya Marka Tescili, Marka Patent Konya, Patent Tescil Konya, Marka Tescil

Marka Tescil Nedir

Marka Tescil Nedir?

Marka tescil nedir? açıklayalım, ayırt edicilik özelliğine nail olan bir isim veya logonun, marka tescil müracaatı gerçekleşmesinin ardından başvuru sahibi açısında tescil işleminin yapılmasıdır. Sistem Patent şirketimizin Marka tescil Konya ofisimiz danışmanlığında gerek marka gerekse patent tescil işlemini yaptırabilirsiniz.

Marka, kuruluş veya kişinin tüm mal varlığını temsil eder. Bu derece öneme sahip olan bir işaret, itinalı olarak korumaya alınmalı, hukuki olarak tescile konu edilmeli ve tescil edildiğini kanıtlayacak belgenin müracaat  sahibinde olması gerekir.

Tescil ile sağlanan marka koruması, mamul ve ya da hizmetlerinde isim veya logo kullanan asıl marka sahiplerinin tescilden doğan hakları korumaya yarayan sistemdir. Konya marka tescili firmaları arasında yer alan ofisimiz danışmanlığında tescili yapılan markanın asıl sahibi, ilgili markayı ilk akla getiren, ürününde veya hizmetinde kullanan veya kullanımını sürdüren kişidir.

Markaların tescilini düzenleyen Sinai Mülkiyet Kanuna istinaden önceden kayıt altına alınmış marka ile tıpa tıp aynısı veya farklı kılınamayacak derecede benzer markalar ile aynı sınıfta kayıt altına alınamazlar. Tescil edilmesine hükmedilen markalar 2  ay süre zarfında markalar bülteninde yayına çıkarılır. Bu 2 aylık ilan aşaması içinde ilgili markaya ilişkin itiraz yapılmaması akabinde tescil edilme aşaması başlar. Tescil harcının ödenmesinin ardından ortalama 2 aylık sürede marka tescil belgesi müracaat sahibinin eline geçer. Tescil belgesi ise ortalama olarak 11 ay sonunda müracaat sahibine ulaşır. Lakin markalar, müracaat tarihi itibariyle koruma alınacaktır.

Markalar tescil işlemi tamamlanmasının ardında başvurunun yapıldığı tarihinden başlayarak 10 senelik korunmaya dahil edilir. Bu 10 sene dolması sonrasında 10’ar senelik aralılar ile tescil yenileme ile korumaları sınırsız olarak uzatılabilir.

Patent Tescili İse, bir geliştirme veya buluşun kayıt altına alınarak korunması işlemidir. Kayıt altına alınan buluşlar 20 yıllık korumaya alınır. 20 yıl boyunca her yıl tescil yenilemesi yapılması gerekmektedir.

Marka tescili ve Diğer Marka tescil işlemleriniz için;

Sistem Patent Konya 0 332 323 32 00 irtibat numarasından bilgi alabilirsiniz.