Marka Tescil Konya , 0 332 323 32 00 , Marka Tescil Konya, Marka Tescili Konya, Konya Marka Tescili, Marka Patent Konya, Patent Tescil Konya, Marka Tescil

Patent Araştırması

Patent Araştırması

Patent araştırması, buluş konusunun önceden Türkiye’de veya dünya kapsamında herhangi bir alanda başvurusu yapılıp olup yapılmadığı, korumaya alınıp alınmadığı hakkında bilgi edinmek amacı ile yapılmaktadır.

Patent ön araştırma uygulamasında mevcut buluşun tespit edilmesi durumun,  aynı buluş açısından gerçekleşecek başvurudan doğacak vakit kaybı ile fazla maliyetlerin önüne geçilmektedir.

Patent başvurusunda bulunurken en büyük endişe buluşun dünyada benzerlerinin olup olmadığı hakkında tam emin olunamamasıdır. Veya, patent alınmasa dahi, bir ürünü imal etmeden önce de ürünün önceden başka kişi tarafından korunmaya alınıp alınmadığının belirlenmesi, üretici kuruluş açısından hayati değer barındırır. Ayrıca, müracaattan sonra yapılan dünya genelindeki resmi araştırmalar esnasında beliren benzer buluşlar, hazırlana planları alt üst etmektedir. Bir firmanın ilgili ürünün tescilli olduğunu ve izinleri alınmadan üretim yapılmasının mümkün olamayacağını deneyim etmesi üretici kuruluşu önemli sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bu tarz durumla karşılaşmamak adına, patent başvurusu yapılmadan evvel ilgili buluş konusuyla ilişkili tekniğin bilinen halinin mevcut durumu hakkında bilgi sahibi olabilmek amacı ile patent araştırma uygulamasının yapılması oldukça önemlidir.

Patent araştırması diğer bir önemli avantajı ise, buluş sahibinin rapor ile gelen dokümanları temel alarak, buluşunda ilgili düzenlemelerde bulunabilmesi ve bu şekilde benzer buluşların üstüne çıkabilme fırsatı sağlamaktadır. Yoksa, başvuru yapılmasının ardında benzer dokümanlarla karşılaşılması durumunda, buluş sahibi dokümandalar yer alan benzerliklerden vazgeçmek mecburiyetinde kalacak ve buluşun alanı daralacaktır.

Patent Araştırması Nasıl Yapılır?

Başvurusu yapılacak sektörde belirlenen anahtar kelimeler ile sektörde icra eden lider kuruluşların belirlenmesi ile ücretsiz şekilde yapılmasına vesile olan web sitemizden anahtar kelimeler girilerek patent sorgulama işlemi yapılmaktadır.

Patent başvurusu yapılmadan evvel, tescili istenen buluşun mevcutsa benzerlerinin yer alıp almadığının araştırılması Sistem Patent marka tescil Konya şirketimizin veritabanlarından mümkündür. İlgili buluş açısından yapılacak ön araştırma ile dünya genelinde yeni olup olmadığı, belirlenebilmektedir.