Marka Tescil Konya , 0 332 323 32 00 , Marka Tescil Konya, Marka Tescili Konya, Konya Marka Tescili, Marka Patent Konya, Patent Tescil Konya, Marka Tescil

Patent Nasıl Alınır?

Patent Nedir Nasıl Alınır?

Patent, bir buluş geliştiricisinin buluşunu sahiplenebilmesi ve tekel yürütme haklarına sahip olmasıdır. Bu hakkı icra edebileceğini ifade eden belgeye de, patent belgesi ismi verilir. Buluşu gerçekleşen neredeyse her ürün patent koruması altına alınmaktadır.

Sistem Patent Marka tescil Konya ofisimiz tarafından tescil edilen, buluşu yapılan aygıtın tüm hakları patentini alan kişiye ait olmasının yanında ondan izinsiz kimse kullanılamaz. Şayet böyle bir hususu yaşanırsa, patent sahibi ilişkili kurum ya da tüzel kişiye aleyhine yasal süreç başlatma hakkına sahiptir. Her ülkenin yasalarında ifade edilmiş olan patent kanunları ile yaratıcı düşünce ve bunların geliştirilmesine teşvikte bulunmak amacı ile gereken koruma elde edilir. Bir ülkede verilen patent sayısının fazlalığı, o ülkenin gelişmişlik düzeyinin net şekilde göstergesidir.

Patent Alma Koşulları

Bir buluşun patent tescile konu edilebilmesi açısından alt kısımda yer alan koşulları barındırması gerekir.

  1. Yeni olması,
  2. Yönetimin bilinen halinden aşılması
  3. Endüstride uygulanabilirlik. 

Nasıl Alınır?

Patent başvurusu yapılacakken ilk aşama, buluş sahibinin Sistem Patent şirketimiz başvurarak patent sorgulaması yaptırması gerekir. Şayet buluş, mevcut patenti bulunanlara yeni özellikler katıyorsa ya da onlardan önemli farklar ile ayrılıyorsa, müracaatın ret edilme olasılığı azalır.

Patent başvurusu için gerekli evraklar

  1. Başvuru formu (1 nüsha),
  2. patent ile koruma istenen buluşun unsurlarını çerçeveleyen istemler(3 nüsha),
  3. Buluşun konusunu açıklayan kısım(3 nüsha),
  4. İsteme ilişkin resimler(3 nüsha),
  5. Buluşun özeti (3 nüsha)
  6. Tarifname şeklinde sıralanabilir.