Marka Tescil Konya , 0 332 323 32 00 , Marka Tescil Konya, Marka Tescili Konya, Konya Marka Tescili, Marka Patent Konya, Patent Tescil Konya, Marka Tescil

Tasarım Tescil Sistemi

Tasarım Tescil Sistemi

Ülkemizde tasarım tescil aşaması şekli inceleme, sicile kayıt ile yayın, yapılacak itirazlar ve tescil belgesi şeklinde dört temel işlemden Tasarım Tescil Sistemi oluşmaktadır. Tasarımların tescil edilmesi ve sonrası tüm süreçler kapsamında Marka tescil Konya firması olarak Konya tasarım tescil ofisimizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Şekli inceleme: Tasarım müracaatlarının yapılan inceleme ile müracaatın ilgili yasada öngörülen şartları doğrultusunda incelenmesidir. Gerçekleşen inceleme, yasada belirtilen tasarım ile ürün tanımlarına istinaden müracaatların incelenmesi ve bu ifadeler dışında olan müracaatların reddedilmesi işleminden meydana gelir. Şekli incelemede müracaat için gerekli belgelerin müracaatı arz edilip edilmediği, arz edilmiş ise bu belgelerin ilgili yasada açıkça belirtilen özellikte olup olmadığının analiz edilmesidir.

Marka patent tescil ofisi olarak yapacağımız tasarım başvurusu, müracaat aşamasında yenilik aynı zaman ayırt edicilik hükümlerine istinaden inceleme yapılmamaktadır. Bu gerekçe ile tasarım tescili, ülkeler arası seviyede birkaç ülke haricinde genel anlamda benimsenmiş itiraz temeline dayanan incelemesiz sistem şeklinde anılmaktadır. Koruma hükümleri olan yenilik ile ayırt edicilik hükümleri var olan yasamıza istinaden dünya genelinde olması gerekliliği, anonim kullanımda yer alan unsurlarında neler olduğu konusunda önemli oranda özellik içermesi, bu şekilde bir ayrımında bulunulmasında nesnel yaklaşım sağlayacak hükümlerin güçlü gibi gerekçeler ile inisiyatifin araştırmada bulunacak şahıslarda toplanacağı aslını da fazla karışıklığa meal vereceği düşünülmekte ayrıca tescil sistemi açısından itirazlı incelemesiz sistem kabul edilmektedir.

İnceleme akabinde, hiç bir eksikliği olmayan müracaatlar tasarım sicilinde kayıt altına alınır ardından Endüstriyel Tasarımlar Bülteni’nde yayına çıkarılarak ilan edilir.