Marka Tescil Konya , 0 332 323 32 00 , Marka Tescil Konya, Marka Tescili Konya, Konya Marka Tescili, Marka Patent Konya, Patent Tescil Konya, Marka Tescil

Tasarımda Yenilik Nedir?

Tasarımda Yenilik Nedir?

Tasarımda Yenilik Nedir? soruna yanıt vermeden ana konu olan tasarımı açıklayalım. Ürünün tümü ile veya bir parçası ile insan duyu organları ile algılanabilen farklı unsur ile niteliklerinin meydana getirdiği görselliktir. Endüstriyel Tasarımların Korunması, ilgili yasa gereği tasarımın tescil işleminin yapılması açısından yenilik ile ayırt edicilik hükümlerine nail olması gerektiğini belirtilmiştir. Konya Marka tescil firması olarak Konya tasarım tescil ofisimiz sizlere tasarımların tescili açısından kapsamında hizmet vermektedir.

Tasarımda Yenilik

Bir tasarım, yeni olarak kabul görmesi için, tasarımın tıpa tıp aynısı ya da benzeri müracaat ve rüchan başvuru tarihi öncesi dünya genelinde hiç bir yerde kamuya tanıtılmamış olması gerekmektedir.

Bu kısımda yeni, tamamen yeni olan yani benzersiz tasarım elde edilmesi değildir. Çünkü; günümüz şartlarında tasarımların pek çoğu önceden yapılmış tasarıma yeni özellikler ilave etmek kaydı ile oluşturulmaktadır. Bu kısımda önemli olan bireyse çaba ile ötekilerden farklı kılınabilecek özgün tasarım elde edebilmektir.

Yenilik incelemesi, tasarımın tümü esas alınması kaydı ile yapılacaktır. Tasarımın özellikleri ayrı ayrı ele alınması ile bilinen ürünler olabilir fakat bu özellikler bir araya  getirmesi ile elde edilen şekli yeni tasarım meydana getirebilir. Kıyaslama yapılırken tasarımlar gerek yan yana gerekse ayrı ayrı bakılması kaydı ile değerlendirmeye alınacaktır.

İlgili yasada bir tasarımın yeni olarak kabul görmesi açısından kesin dille yenilik hükmü aranmaktadır. Buna istinaden tasarımcı dünya genelinde diğer bir alanda olan tasarımdan haberi olmadığı kanıtlasa dahi mutlak yenilik hükmü gerekçesi ile tasarım yeni olarak kabul görmeyecektir.